Wszystkie zarybienia przeprowadzane są zgodnie z praktyką racjonalnej gospodarki rybackiej. O zarybieniach informowany jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Materiał zarybieniowy wprowadzany do jeziora zawsze posiada Świadectwo Zdrowia.
Poniżej prezentujemy dokumentację fotograficzną z wybranych zarybień
Jezioro Wicko
Maj 2016 | węgorz obsadowy
Październik 2014 | 12 000 szt | węgorz podchowany
Zgodnie z opracowanym przez Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie i zaakceptowanym przez Komisję Parlamentu Europejskiego „Planem gospodarowania zasobami węgorza w Polsce” Polska przystąpiła do ogólnoświatowego programu ochrony i racjonalnego wykorzystania zasobów węgorza europejskiego.
Plan gospodarowania zasobami węgorza w Polsce zakłada wdrażanie wielu środków mających na celu odtworzenie populacji do poziomu nie zagrażającego istnieniu gatunku. Do podstawowych należą: ograniczenie śmiertelności oraz zarybianie obszarów wolnych od przeszkód wodnych, dających szansę swobodnego przemieszczania się ryb i wędrówki na tarliska znajdujące się na Morzu Sargassowym.
W dniu 24.10.2014 roku w wyniku opisanego powyżej planu na jeziorze Wicko odbyło się zarybiane węgorzem. Do wód jeziora wprowadzono 12 000 sztuk węgorza. Przy zarybieniu obecni byli Ryszard Bartel oraz Stanisław Robak (IRŚ).
„Plan gospodarowania zasobami węgorza w Polsce” opracowany został w ramach operacji pt. „Zarybienie w sezonie 2014/2015 wód dorzecza Odry, Wisły, Pregoły i Zalewu Wiślanego narybkiem węgorza europejskiego Anguilla anguilla (L.) w celu odbudowy jego populacji”, programu operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”, w ramach środka 3.2. „Ochrona i rozwój fauny i flory wodnej” objętego osią priorytetową 3. „Środki służące wspólnemu interesowi”, z pomocy pochodzącej z publicznych środków krajowych oraz Europejskiego Funduszu Rybackiego (umowa o dofinansowanie z dnia 08.10.2014 r. Nr 00004-61721-OR1400001/14).